APLIKÁCIA KAMEROVÉHO SYSTÉMU V BANKE

Kamerové systémy sú pre banky a finančné inštitúcie absolútne nepostrádateľné hlavne z dôvodu vysokého rizika prepadnutia a krádeže finančnej hotovosti. Od 1.januára 2006 platí právna úprava o povinnom zabezpečení vo všetkých bankách a ich pobočkách, do ktorej spadá aj povinnosť prevádzkovania kamerového systému. Svojim vysokým prevenčným charakterom výrazne prispieva aj k bezpečnosti zamestnancov.

Zadanie:

banka

Investorom, ktorý zadal požiadavku na obnovu zabezpečenia svojej finančnej inštitúcie je celosvetovo známa banka, ktorá potrebuje dôkladne zabezpečiť peňažné aktíva svojich klientov a chrániť ich pred krádežou a podvodmi. Jednou z hlavných požiadaviek banky bol 13 – mesačný záznam, ktorý nesmel zaberať diskovú kapacitu viac ako 9TB. Ďalšou z požiadaviek bola možnosť sledovať z centrály banky viac ako sto pobočiek a tiež umožniť export záznamu, ktorý nesmie nijako ovplyvniť činnosť v banke. Investor chce mať nainštalovaný systém s vysokým rozlíšením, IP kamerami v rozlíšení 1 – 3 MPx a HD monitorovacím systémom.

Riešenie:

Na základe jeho úvah, podmienok a požiadaviek bola jednoznačným riešením inštalácia Avigilon Control Center systému so softvérom pre správu videa (NVMS) s HD Stream riadením (HDSM), technológiou Avigilon HD kamier 1-3 MPx, ktoré umožňujú sledovať hlavné vchody, pokladničné bránky, klenby dverí a bankomaty. Systém prináša vynikajúcu kvalitu obrazu a široké pokrytie. Pre ochranu investícií užívateľov aj na ostatných pobočkách, chce  aktualizovať existujúci kamerový systém na Avigilon HD monitorovací systém, z dôvodu lepšej kvality obrazu a pokročilej funkčnosti. Jej snahou je zaistiť peňažno – manipulačné plochy, vzhľadom k tomu, že každá pobočka je nimi vybavená a znížiť tak riziko krádeží a podvodov. Banka investovala do rôznych bezpečnostných riešení, vrátane špeciálneho zabezpečenia trezorov, elektronické zámky a poplašné systémy s pohybom a seizmickými senzormi a detektormi pri rozbití skla. 

avigilonNa dosiahnutie jednej z hlavných požiadaviek investora - použiť kapacitu len 9TB na uchovanie záznamu z megapixelových kamier sa použila technológia H3. Táto technológia umožňuje nahrávať v plnom rozlíšení a zároveň aj v CIF rozlíšení kamery. Prvé 3 mesiace je k dispozícii záznam v plnej kvalite, t.j. 1 - 3MPx a následne po 90tich dňoch je použiteľný len záznam v CIF rozlíšení. Banka súhlasila s týmto riešením nakoľko prepady a podvody sa zistia buď okamžite alebo do dvoch mesiacov. V prípade nepoužitia technológie H3 a použitia viac megapixelového riešenia by banka musela použiť väčšie diskové pole, čo je nákladnejšie na údržbu a samotný chod kamerového systému. Vďaka 3MPx kamerám sa výrazne znížil pôvodný počet kamier v banke, nakoľko s jednou kamerou je možné monitorovanie dvoch až troch pracovísk. Tým sa znížili aj náklady na inštaláciu a údržbu kamerového systému. Súčasťou riešenia je Avigilon Network Video Recorder (NVR) s požadovaným 13-mesačným videozáznamom. Táto záznamová doba je určená v Slovenskej republike zákonom.

Kabeláž:

ftp

Avigilon systém má tiež rovnaké ADSL pripojenie, ktoré používa pre dátovú komunikáciu, čím sa môže pracovník banky pripojiť do systému niekoľko sto kilometrov vzdialeného počítača a prenos beží hladko vďaka použitiu technológii HDSM, ktorá prispôsobí prenosovú rýchlosť možnostiam sieťového pripojenia na danú pobočku. S Avigilon je možnosť neustáleho rastu systému, stačí prikúpiť novú kameru, pripojiť a ušetriť tak čas aj peniaze. U všetkých kamier Avigilon je samozrejmosťou POE napájanie, dodatočná kabeláž nebola potrebná.

Prínos riešenia:

Prvoradou úlohou kamerových systémov pri ochrane objektov je vizualizácia aktuálneho diania - bezpečnostnej situácie -  v monitorovaných priestoroch, a následne, na základe video záznamu aj prípadná rekonštrukcia mimoriadnych udalostí, s možnou identifikáciou páchateľa/páchateľov. A presne pre tento účel pristúpila banka na obnovu pôvodného kamerového systému za Avigilon Control Center. Avigilon HD monitorovací systém poskytuje omnoho vyššie rozlíšenie obrazu, ako pôvodný analógový záznam nahrávaný v CIF rozlíšení, a tým je zaistené lepšie chránenie pred krádežou a podvodmi. Taktiež je Control Center Avigilon softvér užívateľsky veľmi príjemný a vďaka využitiu technológie HDSM, Avigilon Control Center efektívne komprimuje, zachováva kvalitu obrazu a odošle iba požadované časti zachytených snímok na pracovných staniciach. Na pôvodnom starom analógovom systéme bolo uložených veľa zbytočných videí. Nespornou výhodou Avigilon kamier série B1 a B2, ktoré boli v projekte použité je aj automatický focus a motorický zoom, čo dovolí banke kedykoľvek zmeniť ohniskovú vzdialenosť kamery a doostriť obraz z centrály banky bez nutnosti výjazdu na dané pracovisko.